Scholarships

2018 SCHOLARSHIP APPLICATIONS ARE CURRENTLY OPEN! 
See sidebar for scholarship applications.

 
Recipients will be announced at the ASCE Orange County Branch History & Heritage / Student Night Dinner on November 15th, 2018 at Harborside Grand Ballroom
 
Students, please bring resumes and be prepared to network with potential employers and future colleagues.
 
 
Questions about the scholarships? Please see below on who you should contact!
 

 

See below for last year's scholarship winners.

Scholarship Winners

Jose Jimenez

Achievement Award - 1st Place »

Lucas Boucher

Best Transportation Vision Award - 1st Place »

Billy Basuni

Achievement Award - 2nd Place »

Chirath Karunathilake

Achievement Award - 3rd Place »

Michael Tocco

Achievement Scholarship - 3rd Place »

Bowen Liang

Best Transportation Vision Award - 2nd Place »

Daniel Siow

Achievement Scholarship - 3rd Place »

Daniel Siow

Best Transportation Vision Scholarship - 1st Place »

Jocelyn Diaz

Achievement Scholarship - 3rd Place »

Cynde Mercado

Achievement Scholarship - 2nd Place »

Cynde Mercado

Best Environmental and Water Resources Scholarship - 1st Place »

Andrew Lam

Achievement Scholarship - 3rd Place »

Danny Mejia

Achievement Scholarship - 3rd Place »

Victor Aguirre

Achievement Scholarship - 1st Place »

Elena Marie Sy Su

Achievement Scholarship - 2nd Place »

Rodrigo Elejalde

Achievement Scholarship - 3rd Place »

Gilbert Ramos

Achievement Scholarship - 3rd Place »

Chirath Karunathilake

Achievement Scholarship - 1st Place »

Gina Nguyen

Best Transportation Vision Scholarship - 1st Place »

Chloe Gharios

Achievement Scholarship - 3rd Place »

Cody Dodge

Achievement Scholarship - 2nd Place »

John Stapleton

Achievement Scholarship - NA »

Fernanda Jeffers

Best Environmental and Water Resources Scholarship - 1st Place »

Briella Matsumoto

Achievement Scholarship - NA »

Hernan Lozada

Achievement Scholarship - NA »

Tatiana Braun

Achievement Scholarship - 1st Place »

Deysi Alvarado

Best Transportation Vision Scholarship - 1st Place »

Mais Sagradyan

Gary Gilbert Achievement Scholarship - 1st Place »

Chloe Gharios

Achievement Scholarship - 2nd Place »

Abigail See

Transportation Vision Scholarship - 2nd Place »

Vivian Tseng

Achievement Scholarship - 3rd Place »

Guillermo Medina

Achievement Scholarship - NA »

Preston Kamada

Transportation Vision Scholarship - 1st Place »

Briella Matsumoto

Achievement Scholarship - NA »

Smriti Dhital

Geotechnical Scholarship - 1st Place »

Juan Alonso

Achievement Scholarship - NA »

James Collett

Geotechnical Scholarship - 1st Place »

Eric Truong

Environmental & Water Resources Institute Scholarship - 2nd Place »

John Good

Achievement Scholarship - 2nd Place »

Amber Ganapathy

Geotechnical Scholarship - »

Ani Sarkissian

Gary Gilbert Achievement Scholarship - 1st Place »

Darlyn Hernandez

Achievement Scholarship - 2nd Place »

Samantha Bahena

Geotechnical Scholarship - 1st Place »

Jackson Ziegler

Transportation Vision Scholarship - NA »

Preston Scott Kamada

Transportation Vision Scholarship - NA »

Haley Witzeman

Achievement Scholarship - »

CEC

Stay Connected


Copyright © 2018 ASCE Orange County, California Branch. All Rights Reserved.

Designed and developed by Jub Jub Interactive.